Zašto koristiti kokosovo ulje za kuhanje?
Kokosov orah je općenito omiljena namirnica koja se može nabaviti u najrazličitijim oblicima. Od
- cijeloga oraha,
- kokosovog mlijeka,
- kokosovog napitka,
- kokosovog brašna,
- kokosovih pahuljica,
- kokosovog šećera i
- kokosovog ulja.
Kokosovo je ulje u tropskim predjelima jedno od najstarijih i najzdravijih ulja koja su se koristila u prehrani. Primjena mu je svestrana, no jedno vrijeme nije bilo popularno jer se smatralo da zbog visokog udjela zasićenih masnoća nije dobro za zdravlje.
Ipak, novija istraživanja i naučne spoznaje ipak su pokazale velike vrijednosti ovoga ulja. Prirodne zasićene masnoće potrebne su tijelu za normalno funkcioniranje i nisu štetne – za razliku od industrijskih masnoća koje mogu biti opasne i trebalo bi ih izbjegavati.
Kokosovo ulje je brzi izvor energije i ubrzava metabolizam
Kokosovo ulje zapravo je visokovrijedna namirnica koju bi trebalo uvrstiti u svakodnevnu prehranu jer za ljudsko zdravlje ima brojne koristi.
Glavni visokovrijedni sastojci su laurinska i kaprilna kiselina koje su zaslužne za brojna ljekovita svojstva ovoga ulja.
Laurinska kiselina nalazi se još samo u majčinome mlijeku i ima izrazita zaštitna svojstva.
Kokosovo ulje je zasitno, izvrstan je i brz izvor energije i ubrzava metabolizam. Ne utječe na razine šećera u krvi i izlučivanje inzulina, pa u prehrani mnogo pogodnije od korištenja ugljikohidrata, što je ujedno i velika prednost za sve osobe koje žele ukloniti suvišak kilograma, kao i dijabetičare.
Kokosovo ulje jača imunološki i probavni sustav
Kod probave poboljšava apsorpciju nekih hranjivih tvari, osobito na vitamine topive u mastima (vitamini A, D, E i K), ali minerale poput kalcija, magnezija i željeza.
Kokosovo ulje snaži imunološki sustav, potiče stvaranje bijelih krvnih stanica, djeluje protiv raznih infekcija (bakterijskih, gljivičnih i virusnih), neutralizira štetne tvari u organizmu, ublažava probavne tegobe (nadutost, zatvor i hemoroide) te snaži sluznicu crijeva. Može povisiti razine dobroga kolesterola.
Kokosovo ulje jača kožu, kosu i nokte h2
Snažno antioksidativno djelovanje odnosi se na vanjsku i unutarnju primjenu.
Poznata su blagotvorna svojstva kokosova ulja na kosu, kožu i nokte (za njegu i protiv starenja). Koristi se kod raznih tegoba (ozljede, opekotine, osipi, ekcemi, akne, herpes, gljivice…), za njegu usana i usne šupljine…
Služi i za masažu jer ublažava bolove i otekline zglobova te ubode insekata. Popis korisnih svojstava gotovo je nepregledan, stoga je kokosovo ulje više nego korisno uvijek imati pri ruci u kulinarstvu, njezi tijela i u terapeutske svrhe.
Kako znati koje kokosovo ulje kupiti?
Treba pripaziti koje ulje kupujemo jer se ponekad može desiti da kokosovo ulje namijenjeno za vanjsku primjenu može sadržavati i neke druge sastojke i kao takvo se ne smije koristiti u prehrani.
Kvalitetno ulje je ugodnoga, blagoga i nježnoga mirisa po kokosu. Snažan i pomalo odbojan miris može biti pokazatelj nečistog ulja, ali i procesa kvarenja (užeglosti).
Kako bismo bili sigurni da smo kupili kvalitetan proizvod, dobar pokazatelj je boja: kokosovo ulje u krutome stanju mora biti bijelo. Inače nije posve čisto (može imati primjese nekog drugog ulja), a u nekim slučajevima može sadržati plijesni.
Kako čuvati kokosovo ulje?
Kokosovo ulje se pri temperaturama ispod 23 do 25°C nalazi u krutome stanju, iznad toga se otapa i postaje ulje. Stoga se ponekad koriste nazivi kokosovo ulje ili kokosova mast, ovisno u kojemu se stanju nalazi.
Možemo ga čuvati u hladnjaku, ali i na sobnoj temperaturi – jer je razmekšano i jednostavnije za primjenu. Za razliku od mnogih drugih vrsta ulja uglavnom ima dulji rok trajanja i ne zahtjeva posebno čuvanje.
Kuhanje s kokosovim uljem je jednostavno. Koristimo ga kao bilo koju drugu masnoću. Osim u egzotičnim receptima tropskih krajeva, pristajat će i uz sve naše uobičajene namirnice – slane i slatke.
- Sirovo ulje pogodno je za:
- izradu zdravih namaza, krema i majoneza,
- kao dodatak u kolače, torte, kekse, razne deserte,
- kao dodatak u frapee i smoothije.
Možemo ga upotrijebiti u krutome stanju ili, kako smo već spomenuli i u tekućemu.
Pogodno je za sve vrste prženja, pečenja, pirjanja i kuhanja jer je termostabilno te se pri višim temperaturama (primjerice kod prženja) ne stvaraju štetni, kancerogeni spojevi. Stoga se smatra jednim od najkvalitetnijih biljnih ulja.