Crvena riža-snizite kolesterol i poboljšajte cirkulaciju
Sigurno ste čuli ili barem načuli o važnosti kolesterola u krvi. No znate li što je uopće kolesterol?
Kolesterol je važan za tvorbu hormona nadbubrežne žlijezde i spolnih hormona. Štiti našu kožu i čini ju otpornom.
Važan je za:
- funkcioniranje mozga,
- stvaranje žučne kiseline,
- stvaranje spolnih hormona i
- hormona nadbubrežne žlijezde.
No, u prevelikim količinama u krvi može dovesti do začepljenja krvnih žila, bolesti te nažalost i smrti.
Postoje dvije vrste kolesterola:
- HDL kolesterol: predstavlja čestice visoke gustoće. Poznat je kao dobar, zaštitni kolesterol.
- LDL kolesterol: predstavlja čestice male gustoće. Poznat je kao štetan (loš) kolesterol.
Doduše, ukupan povišeni kolesterol ne mora biti loš za zdravlje. Sve ovisi o omjeru, tj. razinama dobrog i lošeg kolesterola.
Manjak dobrog kolesterola (HDL) može:
- povećati rizik od nastanka nekih vrsta raka,
- loše utjecati na zdravlje jetre
- smanjiti razinu serotonina - neurotransmiter zaslužan za dobro raspoloženje.
Što trebamo izbjegavati?
Povećanje kolesterola u krvi uzrokovat će konzumiranje hrane bogate zasićenim masnim kiselinama.
Dakle, trebali bismo smanjiti unos:
- masnog mesa i mesnih prerađevina
- fast fooda
- čipsa i grickalica
- mliječnih proizvoda
- rafinirane slatkiše
- pekarske proizvode koji su bogati trans masnim kiselinama iz margarina
Osim praznih kalorija isključivo energetske komponente, u organizam nećete unijeti ništa kvalitetno, a ponuditi ćete mu nekvalitetne sastojke koji će mu dugoročno ometati normalno funkcioniranje.
Kako sniziti kolesterol?
Ono što će doprinijeti smanjenju lošeg kolesterola je svakako kontroliran i smanjen unos zasićenih masnih kiselina te povećan unos nezasićenih masnih kiselina. Nezasićene masne kiseline dolaze od namirnica biljnog podrijetla pa tako u prehranu treba unijeti hladno prešana ulja poput maslinovog, lanenog, bućinog, sezamovog ulja i sl., sjemenke i orašaste plodove.
Dobrobit dolazi i od namirnica bogatih prehrambenim vlaknima poput cjelovitih žitarica, voća i povrća koja utječu na smanjenje kolesterola. Također je važno kretati se i biti aktivan. Pješačite, hodajte po stepenicama, vozite se biciklom, bavite se sportom ili bilo kojom drugom aktivnosti, koja će doprinijeti smanjenju kolesterola.
Mi u Encianu definitivno preporučamo uvrstiti u svoju dnevnu rutinu dodatak prehrani Encian crvenu rižu.
Što je crvena riža?
Crvena riža se dobiva frementacijom "obične" uz djelovanje crvenog kvasca Monascus purpureus, pri čemu dolazi do promjene u izgledu i svojstvima crvene riže. Crvena riža kao prehrambena namirnica konzumira se u Kini, Japanu i Aziji, kao i SAD-u, s procijenjenom dnevnom osobnom potrošnjom 14-55 grama.
Uz prehrambene svrhe, crvena riža se kroz povijest preko 1000 godina koristila u medicinske svrhe. Prva upotreba crvene riže u Kini zabilježena je za vrijeme vladavine Tang dinastije, 800. godine n.e. U drevnim kineskim medicinskim spisima, crvena riža se opisuje kao lijek za poboljšanje cirkulacije i za olakšanje probavnih smetnji i proljeva. No, u zadnjih nekoliko godina, kao posljedica istraživanja, crvena riža se pokazala kao izvanredno sredstvo za snižavanje lipida, uključujući i kolesterol i trigliceride.
Ekstrakt crvene riže u prahu u Encianovim kapsulama Crvena riža sadrži monakolin K, koji doprinosi održavanju normalne razine kolesterola u krvi.
Blagotvorni učinak postiže se dnevnim unosom 10 mg monakolina K iz pripravaka fermentirane crvene riže. Dvije kapsule Encian crvene riže proizvoda sadrže min. 10 mg monakolina K.