Zašto ce vam B vitamin tablete pomoci kod umora i iscrpljenosti?
Kompleks vitamina B sastoji se od vitamina:
- B1 (tiamin),
- B2 (riboflavin),
- B3 (niacin),
- B5 (pantotenska kiselina),
- B6 (piridoksin),
- B7 (biotin),
- B9 (folna kiselina) i
- B12 (kobalamin)
Obično se uzimaju zajedno jer su njihovi međuodnosi složeni. Uloga vitamina u metabolizmu energije je neprocjenjiva jer oni pretvaraju ugljikohidrate, bjelančevine i masti u energiju te je njihov dostatan unos nužan kako bi se osjećali dobro. Tablete B vitamina uobičajen su i siguran način dodatnog unosa ovih važnih nutrijenata u naš organizam.
Simptomi nedostatka vitamina B
Nažalost, dug je popis tegoba ili bolesti koje su povezane s manjkom ovih važnih vitamina.
Na vrhu liste je anemija, a posebice su u opasnosti osobe starije od 65 godina.
Kad govorimo o pojedinom vitaminu, specifičnosti nedostatka vitamina B6 uključuju seboreju, upalne procese u ustima, ispucale kutove u ustima, utrnula stopala, te psihičke tegobe poput anksioznosti, nervoze i uzrujanosti.
Nedostatak vitamina B9 povećava rizik od oštećenja ploda tijekom trudnoće, proljev, kao i zaboravljivost, nagle promjene raspoloženja i osjećaj iritiranosti.
Imate li manjak vitamina B5, vaša kosa će patiti.
B vitamini u hrani: u kojim se namirnicama nalazi?
Dobra je vijest da je hrana, koja nam je lako dostupna, puna vitamina B.
To vrijedi za većinu ljudi, tj. one koji jedu sve, ali i vegetarijance.
Krenimo redom: crveno i pileće meso, riba, cjelovite žitarice poput smeđe riže, raži i prosa - sve su to namirnice bogate kompleksom ovih vitamina.
Slijede grahorice, sjemenke i orašasti plodovi, te tamnozeleno povrće debelih listova poput kelja, špinata i brokule.
Dakle, izbor je velik i svatko može naći svoju omiljenu namirnicu. Međutim, loša je vijest da većina ljudi u svojoj prehrani koristi rafiniranu (čitaj: jeftiniju) hranu koja je lišena vrijednih sastojaka ili pribjegava brzoj hrani, koja često ne sadrži puno više od praznih kalorija, ugljikohidrata, soli i masnoća.
Takva hrana siromašna je vitaminima B kompleksa.
Posebno vrijedan, lako dostupan i ne skup izvor vitamina B je suhi pivski kvasac. O njegovim koristima možete više pročitati na blogu nutricionistice Mirne Trumbetaš o ljekovitim svojstvima pivskog kvasca.
Uzimam li dovoljno vitamina B?
Količine koje osoba treba unositi da namiri potrebe za vitaminima B kompleksa variraju ovisno o dobi i težini, ali i načinu života.
Striktni vegetarijanci i kronični alkoholičari izloženiji su opasnostima nedostatka pojedinih vitamina B, a isto vrijedi za osobe kojima je odstranjen dio crijeva zadužen za apsorbciju tog vitamina, dijabetičari i osobe koje uzimaju antacide dulje vrijeme.
Sportaši i aktivni rekreativci također imaju povećane potrebe za ovim vitaminima. U načelu, ne treba se bojati prekomjernog unosa, jer su vitamini B kompleksa topivi u vodi čime se višak odstranjuje mokrenjem. Međutim, dugotrajno uzimanje prevelikih doza može u nekim slučajevima imati i nuspojave poput osipa, proljeva, pospanosti i povraćanja te o tome treba voditi računa.
Moguće je provesti razne testove za utvrđivanje točne razine vitamina B. U slučaju da ne želite testiranje ili igrate na sigurno ili ste iskusili neke od gore navedenih simptoma, možete se odlučiti za sigurne i provjerene dodatke prehrani poput Esencia B-kompleks kapsula.
Potiču li vitamini B debljanje?
Opće je uvriježeno mišljenje da ovaj kompleks uzrokuje debljanje.
Kako vitamini nemaju kalorija, to nije točno. Međutim, uzimanje kompleksa vitamina B može doprinijeti vašim naporima da se udebljate prvenstveno kroz povećanje apetita koji uzrokuju vitamini B1 i B6.
S druge strane pak, vitamini B2, 5 i 12 mogu podići osjećaj energije i time povećati otpor prema prejedanju. Kao što smo rekli, međuodnosi ovih vitamina su kompleksni i nemaju jednoznačne rezultate.
Ukoliko mislite da ste mršavi, prije svega bi trebali dodati više kalorija u svoju prehranu te je učiniti raznovrsnom. Oslanjanje na samo jedan pripravak i namirnicu se ne savjetuje.