Kako ukloniti ožiljke prirodnim putem

Kako ukloniti ožiljke prirodnim putem

Tijekom života svatko je od nas zasigurno zaradio neki ožiljak. Do njih može doći zbog manjih i većih ogrebotina i rana, nakon operacija, jačih opekotina, akni, vodenih kozica… Rijetki su oni koji su ponosni na svoje ožiljke; uglavnom ih se želimo trajno riješiti ili ih barem sakriti. To su prije svega ožiljci na izloženim, vidljivim mjestima kao što su lice i ruke.
 

Ovdje donosimo jednostavne prirodne sastojke i recepte za uklanjanje ožiljaka. Dakako, sami ne možemo ukloniti baš sve vrste ožiljaka – osobito one velike sa suviškom tkiva. Tu ćemo trebati pomoć kozmetičara, dermatologa ili čak plastičnoga kirurga (za najveće ožiljke). No razne manje ožiljke kao što su primjerice oni od manjih rana, ogrebotina ili ožiljci od akni gdje je prisutna tamnije obojena koža (hiperpigmentacija) zasigurno ćemo uspjeti barem ublažiti.


 

Što su zapravo ožiljci?
 

Ožiljci nastaju zbog prirodnoga procesa zacjeljivanja raznih oštećenja na koži. Kada se ošteti drugi sloj kože (dermis) tijelo stvara kolagenska vlakna kako bi popravilo oštećenja. Rezultat su ožiljci. Uglavnom, što je rana veća i ozbiljnija, ožiljak će biti veći i uočljiviji. U većini slučajeva što rana brže zacijeli, ožiljak će se manje primijetiti. Također, izgled ožiljaka ovisi o dijelu tijela na kojem je nastao i o dobi pojedinca.


 

Njega kože s ožiljcima
 

Kod raznih ozljeda i akni postoji velika vjerojatnost nastanka ožiljaka. To ćemo smanjiti njegom zahvaćenoga dijela kože – ona se ne smije previše isušivati niti inficirati. Stoga je njegujemo antibakterijskim i hidratantnim sredstvima. Kada rane zacijele kožu nastavimo njegovati hranjivim sredstvima. Pri izlasku iz kuće, izložene dijelove obavezno zaštitimo kremom s visokim zaštitnim faktorom – time ćemo spriječiti tamnjenje ožiljka. To se odnosi i na starije ožiljke.
 

Kožu trebamo održavati čistom – između tretmana uvijek je očistimo nekim blagim sredstvom za čišćenje kože, tonikom ili razblaženim jabučnim octom. Odabrano sredstvo za uklanjanje ožiljaka nanosimo dva do tri puta dnevno. Tekućinu utapkamo ili nanesemo vatom, a ulja i masnije kreme umasiramo. Zahvaćeno područje je dobro češće masirati kako bi se poboljšala prokrvljenost.
 

Kod problematične kože i ožiljaka od akni korisno je povremeno parenje lica raznim čajevima (kamilica, kopriva, metvica, timijan, zeleni čaj…) ili s dodatkom eteričnih ulja (čajevac, metvica, ravensara…).

Poželjan je i povremeni piling kože jednostavnim sastojcima kao što su šećer, sol, soda bikarbona, mljevene zobene pahuljice… Time uklanjamo mrtve stanice, pa će koža biti glatka i sjajnija.


 

Prirodna sredstva za uklanjanje ožiljaka
 

Uklanjanje ožiljaka ne mora biti komplicirano. Ne trebamo očekivati trenutne rezultate, pa je važno da ožiljke redovito tretiramo. Odabrani tretman provodimo najmanje tjedan dana, a ponekad i nekoliko mjeseci.

Upozorenje: odabrane preparate ne smijemo koristiti ma otvorenim ranama, opekotinama i jako osjetljivoj koži koja je tek zacijelila.
 

Ulje za ožiljke može biti veoma praktično jer ga ne trebamo miješati s drugim sastojcima, a uvijek ga možemo imati pri ruci u malenoj bočici. Preporučuju se: ulje masline, badema, lješnjaka, avokada, moringe, kalofila (tamanu), lana (https://encian.hr/bio-laneno-ulje-proizvod-371/ ), kokosa (https://encian.hr/bio-kokosovo-ulje-proizvod-415/), konoplje (https://encian.hr/bio-konopljino-ulje-proizvod-378/), seazma, jojobe, pasjega trna, koštica grožđa, koštica marelice, koštica divlje ruže… Na ožiljak nanesemo ulje i masiramo 5 do 10 minuta. To činimo nekoliko puta dnevno. Ne trebamo ga ispirati.
 

Eterična ulja mogu pomoći kod ožiljaka jer regeneriraju stanice kože, poboljšavaju joj izgled, smanjuju upale i crvenilo te ujednačavaju boju kože. Iako se neka eterična ulja mogu upotrijebiti nerazrijeđena, uvijek ih je najbolje pomiješati s nekim baznim uljem, kao što su prethodno spomenuta ulja. Možemo koristiti jedno eterično ulje ili nekoliko njih. Najbolja eterična ulja za njegu ožiljaka su čajevac, lavanda, geranij, cedar, neroli, mrkva, miloduh, smilje i tamjan. Jednostavno ulje za ožiljke: dobro izmiješamo 3 jušne žlice odabranoga ulja, 3 kapi eteričnoga ulja prema izboru. Prema potrebi povećamo količinu.
 

Vitamin E. Otvorimo kapsulu vitamina E i istisnemo je na ožiljak (za veće ožiljke trebat ćemo nekoliko kapsula). Približno 10 minuta masiramo i ostavimo da djeluje oko 20 minuta, pa isperemo toplom vodom. Možemo ponavljati 3 puta dnevno. Vitamin E možemo dodati u ulja, kreme i meleme za njegu ožiljaka. Ako kupimo vitamin E kao kozmetički sastojak, pridržavamo se uputa proizvođača.
 

Med. Prije spavanja ožiljak premažemo medom, stavimo flaster ili zavoj. Ujutro ožiljak operemo toplom vodom. Ovo bismo trebali raditi svake večeri.
 

Aloe vera. S lista aloe uklonimo kožicu i gelom iz lista temeljito namažemo ožiljak. Možemo koristiti i kupljeni 100%-tni gel aloe vere. Nakon 30 minuta isperemo hladnom vodom. To činimo dva puta dnevno.
 

Jabučni ocat (https://encian.hr/bio-jabucni-ocat-proizvod-416/) razrijedimo s vodom u omjeru 1:3 do 1:4 – kako nam odgovara (tako da nas ne peče koža). Vatom obilato nanosimo na ožiljak. To možemo napraviti prije spavanja, pa ujutro isperemo.
 

Limun prerežemo i iscijedimo sok kojim namažemo ožiljak. Nakon 10 minuta isperemo. Ovo možemo raditi svakodnevno.


 

Prirodna krema za ožiljke
 

Ova prirodna krema za ožiljke osobito je prikladna kada su u pitanju ožiljci od akni.

2 jušne žlice kokosovoga ulja

2 jušne žlice shea maslaca

2 jušne žlice kakao maslaca

2 jušne žlice ulja slatkoga badema

15 kapi eteričnoga ulja geranija
 

Sastojke stavimo u posudu iznad pare i miješamo ih dok se ne otope. Posudu skinemo s vatre i mješavinu ulijemo u posudicu. Ohlađeno stavimo u hladnjak da očvrsne. Potom ponovno sve izmiješamo (najbolje malim mikserom) i dodamo eterično ulje geranija te još jednom sve dobro izmiksamo. Ožiljke mažemo nekoliko puta dnevno.

 

Melem za ožiljke
 

Ovaj jednostavni melem za ožiljke načinimo u tren oka:

1 do 2 jušne žlice pčelinjega voska

2 jušne žlice ulja avokada

1 jušna žlica ulja kalofila (tamanu)

2 jušne žlice shea maslaca

Na pari otopimo pčelinji vosak te umiješamo ulje avokada i kalofila. Uklonimo s vatre i umiješamo shea maslac. Kada se sve sjedini izlijemo u posudicu i ostavimo da se ohladi i stegne. Ožiljke mažemo nekoliko puta dnevno.

 
 

Od gotovih proizvoda za njegu ožiljaka možemo preporučiti gotovo čitavu kolekciju Melem proizvoda https://encian.hr/proizvodi/?search_q=melem&to_page=2


Izvori:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/pockmarks

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319654#types-of-scars

https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-scars

https://www.wikihow.com/Use-Olive-Oil-to-Remove-Scars

https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-and-acne

https://uk.iherb.com/blog/all-natural-scar-butter-recipe/556?gclid=CjwKCAjw3pWDBhB3EiwAV1c5rJqIvsd5yr7CBuX0ok9GsvFYt1EkaxztEPcatxHDCdZxr4ARQx1Z3BoCOYAQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

https://medium.com/@zerowasteclub/diy-organic-acne-scar-healing-cream-aeac87c61563

List
Mi vjerujemo

Mi vjerujemo u

  • Slika za etično poslovanjeEtično poslovanje
  • Slika za briga o planetuBrigu o planetu
  • Slika za inovativnostInovativnost
  • Etično poslovanje
     
  • Briga o planetu
    godišnje proizvedemo
    30.000kW
    iz vlastite solarne elektrane
  • Inovativnost
    godišnje recikliramo
    7.500kg
    papira