Zašto koristiti suhi pivski kvasac za njegu kose?
Suhi pivski kvasac posve je prirodni proizvod koji se sastoji od kulture kvasaca Saccharomyces cerevisiae te se koristi kod proizvodnje piva i kruha. Izvrstan je izvor vitamina B kompleksa: osobito B1 (tiamin), B5 (pantotenska kiselina), B8 (inozitol) i B9 (folna kiselina) koji su poznati po mnogobrojnim koristima za normalno funkcioniranje organizma. Osim toga, pivski kvasac sadrži proteine, kalij, magnezij, željezo, krom, cink, selen te ponešto bakra. Zbog bogata sastava omiljen je kao dodatak prehrani koji snaži imunološki i probavni sustav (djeluje kao probiotik), potiče razvoj mišićne mase te povećava energiju. Poznat je i po svome djelovanju na zdravlje kože, kose i noktiju.
Navedeni vitamini i minerali imaju pozitivan utjecaj na dobar metabolizam hranjivih tvari, povoljno djeluju na hormonski sustav, potiču prokrvljenost vlasišta i stvaranje melanina (odgovornog za boju kose). Tako poboljšavaju kvalitetu tanke, lomljive kose i noktiju, sprečavaju njezino ispadanje, pa čak i prerano sijeđenje kose. Također prokrvljuju vlasište, djeluju protiv peruti, kosu čine bujnijom, elastičnom, podatnijom i sjajnijom. Jačaju folikule vlasi i pomažu u sprečavanju njihova ispadanja.
Kosa se najvećim dijelom sastoji od proteina keratina koji je štiti od brojnih oštećenja nastalih njegom (češljanje, frizure), kemijskim tvarima (bojenje kose, trajna ondulacija) i vanjskim utjecajima (hladnoća, sunce, vjetar, morska sol, klor…). Za sintezu keratina neophodni su vitamini B kompleksa, pa ih za zdravu i lijepu kosu moramo redovito unositi u organizam. Suhi pivski kvasac prikladan je za sve tipove kose: normalnu, suhu i masnu.
Kako koristiti suhi pivski kvasac? Jednostavno, jer od njega imamo koristi upotrebljavajući ga i izvana i iznutra. Možemo ga dodavati smoothijima, juhama, varivima, umacima i salatama. Pomiješan s rastopljenim maslacem može se preliti preko povrća kuhanog na pari ili se jednostavno popiti tako da se pomiješa s vodom, sokom, mlijekom, jogurtom ili kefirom. Fermentirani mliječni proizvodi dodatno pozitivno utječu na zdravlje crijevne mikroflore, a time i na bolji imunitet te bolju apsorpciju hranjivih tvari.
Redovitim konzumiranjem suhoga pivskoga kvasca tijelo opskrbljujemo vrijednim tvarima što će se uvelike odraziti na zdravlju kože, kose i noktiju. Za optimalan učinak preporučuje se uzimanje 3 puta dnevno po 1 do 2 čajne žlice kvasca. U obliku kapsula preporuča se konzumiranje 3 kapsule dnevno.
Kod kuće jednostavno možemo načiniti i maske za kosu. Koristimo ih jednom tjedno ili prema potrebi. Ovisno o količini i duljini kose suhi pivski kvasac pomiješamo s toplom vodom. Prema želji i tipu kose umjesto vode možemo upotrijebiti čaj (kamilica, kopriva, lipa, neven, kadulja, lavanda…), pivo, sirutku ili razrijeđeni jabučni ocat ili limunov sok. Možemo čak eksperimentirati i s voćnim sokovima. Poželjni dodaci su malo maslinovoga, kokosovoga, ricinusovoga ili drugoga ulja te med, cijelo jaje i slično. Važno je da sastojke dobro izmiješamo tako da dobijemo glatku, gustu smjesu (ne mora biti pregusta). Masku temeljito umasiramo u kosu i vlasište te zamotamo folijom. Ostavimo je da odstoji približno 30 do 60 minuta (bolje i dulje), isperemo je toplom vodom i/ili blagim šamponom te ostavimo da se osuši na zraku. Posljednje ispiranje može biti odabranim čajem ili vodom zakiseljenim limunovim sokom ili jabučnim octom.