Ne izbjegavajte dorucak, uzmite zobene pahuljice!
Od svih obroka upravo doručak najviše zanemarujemo i za njega imamo najviše izgovora: poput onih kako nismo gladni ili da nemamo vremena.
Pojedemo nešto na brzinu ili još češće ništa te odjurimo dalje za obavezama. Tako kasni ručak ili tek večera postaju glavni obrok, što opterećuje organizam koji bi noću trebao odmarati, a ne probavljati hranu.
Zašto je doručak toliko važan obrok?
Prehrambeni stručnjaci neprekidno upozoravaju na važnost doručka: on nas osvježava i razbuđuje te pruža toliko potrebnu energiju za početak dana, ali i za iduće sate.
Istraživanja su pokazala da preskakanje doručka ili krivi odabir namirnica loše utječu na čitavi metabolizam, što se nakon nekog vremena može loše odraziti na zdravlje. K tome, s vremenom možemo postati skloni debljanju. Stoga doručak mora biti kvalitetan, s dobro odabranim namirnicama kako bismo tijekom dana bili učinkoviti.
Iako nam se ukusi razlikuju i imamo različite navike, zdrav doručak treba biti takav da nam osigura dovoljno energije da ne budemo odmah za pola sata gladni. Također, kvalitetne namirnice trebaju nam biti saveznici u borbi sa svakodnevnim stresom te biti snažan oslonac koji jača imunološki sustav.
Upamtimo da doručak itekako utječe na raspoloženje, aktivnost, pamćenje, koncentraciju i kreativnost.
Zašto jesti zobene pahuljice?
Jedan od izvrsnih prijedloga za zdrav doručak doručak su zobene pahuljice. One su proizvedene od 100% integralnoga zrna zobi.
Zob je vrijedna namirnica koja se jede još od davnina i poznat je njezin blagotvoran učinak na zdravlje. U svome sastavu sadrži:
- ugljikohidrate,
- ponešto proteina,
- malo masnoća te
- antioksidante.
Bogate su topivim i netopivim prehrambenim vlaknima koja povoljno djeluju na probavu i rad crijeva, ali i istovremeno usporavaju probavu i apsorpciju jednostavnih ugljikohidrata zbog čega ne dolazi do nagloga povećanja, a kasnije ni pada šećera u krvi.
Zbog sadržaja beta-glukana zobene pahuljice korisne su u prevenciji srčano krvožilnih bolesti jer on smanjuje razine lošeg kolesterola u krvi. Također dokazano je i da poboljšava imunitet i smanjuje apetit.
Općenito, zob svojim bogatim sastavom blagotvorno djeluje na:
- probavni sustav,
- razine šećera i masnoća u krvi
- ublažava upalne procese u organizmu
- ima blagotvoran utjecaj kod oboljenja živčanoga, probavnoga i dišnoga sustava.
Zob se također preporučuje dijabetičarima i u dijetama za gubitak suvišnih kilograma.
Zobene pahuljice mogu se pripremiti na različite načine
Zobene pahuljice za doručak možemo preliti mlijekom ili još bolje fermentiranim mliječnim proizvodima (acidofil, jogurt, kefir…). Pružaju lagan, ali zasitan obrok.
Postoji sitniji i krupniji tip pa možemo odabrat prema ukusu. U pahuljice, prema ukusu možemo umiješati svježe ili suho voće, orašaste plodove (orasi, lješnjaci, bademi…) ili sjemenke (chia, suncokret, lan, sezam…).
Također zobene pahuljice možemo prepržiti na smeđem šećeru (granola) te ih grickati ili poslužiti kao pahuljice s mlijekom.
Od pahuljica možemo skuhati slanu (sa češnjakom, sirom ili jajima) ili slatku kašu (primjerice sa suhim voćem).
Zobene pahuljice izvrstan su dodatak kolačima, keksima, muffinima, kruhu, pecivima, popečcima…
Tako ćemo osim okusom i nutritivno obogatiti mnoge namirnice i jela.