Kompletan vodic s uputama za zdravlje kože

Kompletan vodic s uputama za zdravlje kože

Ništa bolje od kože ne potvrđuje izreku da ljepota nije samo ono oku vidljivo. Važnost kože ide puno dublje od površinskog sloja koji nam je pred očima. Većina nas o koži misli samo kao o vidljivom vanjskom sloju svog tijela, no liječnici kožu smatraju organom, što znači da je itekako živa i zadužena za mnoge važne dužnosti.

Koža je prvi sloj imunološkog sustava, koji služi kao štit između nas i legija klica poput virusa i bakterija. Također štiti našu unutrašnjost od sunca, hladnoće, ogrebotina, posjekotina i vlage. I, naravno, osjet dodira koji nam pruža koža presudan je za svakodnevnu funkciju cijeloga tijela. 

Kao i bilo koji unutarnji dio tijela, koža može biti zdrava ili bolesna. Može se dobro nahraniti ili pothraniti. Može se vježbati, a može se istrošiti s godinama ili zlostavljanjem. Kako starimo, naša koža postaje sve tanja i više suha. Osim toga, našoj se koži događaju i druge, neugodnije pojave. Stvari poput bora, staračkih pjega, podočnjaka i velikih pora koje se  pojavljuju kada im se nismo nadali. 

Iako ne možete kontrolirati svoju dob, možete kontrolirati brojne druge čimbenike koji ubrzavaju proces starenja, uključujući pretjeranu izloženost sunčevoj svjetlosti, gubitak estrogena tijekom menopauze, loše prehrambene navike, stres i pušenje.

Za razliku od ostalih organa, mnogo toga, poput lijekova i krema, možete nanositi izravno na kožu. Samo iz tog razloga apsolutno nema razloga da tijekom cijelog života ne možete imati zdravu, atraktivnu kožu. Da biste svoju kožu i lice održali mladima i zdravima te da biste zadržali prirodnu, zaštitnu vlagu, slijedite ove savjete.

 

1. Preskočite duge, sparne tuševe i odlučite se za kraće i hladnije boravke pod tušem.  Dugi, vrući tuševi oduzimaju kožu od vlage i ispiru zaštitna ulja. Stoga ograničite tuširanje na 10 minuta i održavajte vodu hladnijom. Na kraju tuširanja, pustite samo hladnu vodu koliko možete jer time jačate i imunološki sustav. 

 

2. Provjerite suhoću kože grebanjem nokta na ruci ili nozi. Ako ostavlja bijeli trag, vaša je koža doista suha i treba joj vlaga i piling (odnosno uklanjanje  sloja mrtvih stanica kože).

 

3. Postupajte prema vratu i prsima kao prema produženju lica. Područje vrata i gornjeg dijela grudi prekriveno je vrlo osjetljivom kožom, što ga čini glavnim mjestom za vidljive znakove starenja poput suhoće, sunčanih pjega i bora. Kako bi ovo područje ostalo mladoliko, koristite kreme za čišćenje lica koje nježno hidratiziraju i pročišćavaju umjesto sapuna s dezodoransom, koji mogu biti suhi. Sve to dodajte dobroj hidratantnoj kremi za lice. Ako je ovo područje suho, dva puta mjesečno koristite hidratantnu masku za lice.

 

4. Živite li u suhoj klimi,  noću pokrenite ovlaživač zraka kako biste navlažili zrak u svojoj spavaćoj sobi. Ne samo da će to  olakšati svrbež, suhu kožu, već ćete moći lakše udisati vlažni zrak.

 

5. Uzmite 160 miligrama sojinih izoflavona dnevno ili prelijte žitarice sojinim napitkom. Konzumacija soje može podržati zdravlje kože isporukom visokokvalitetnih proteina potrebnih za izgradnju i održavanje kolagena, materijala neophodnog za vezivno tkivo. Sojini izoflavoni mogu djelovati i kao antioksidansi kako bi zaštitili kolagen od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, visoko reaktivnim molekulama koje mogu oslabiti ili uništiti stanične membrane. Slobodni radikali također mogu oštetiti DNK, stvoriti staračke pjege i bore te oslabiti imunološki sustav, povećavajući rizik od raka kože. Dobri izvori sojinih izoflavona uključuju sojin napitak (20-35 mg sojinih izoflavona po porciji) i tofu (20-30 mg sojinih izoflavona po porciji).

 

6. Prebacite se sa sapuna s dezodoransom na sapun s dodatkom masti Sapuni s dezodoransom mogu se isušiti, dok sapuni s dodanom masnoćom ostavljaju masni, ali korisni film na vašoj koži.

 

7. Neka vaši kozmetički proizvodi budu čisti i jednostavni, osobito ako imate osjetljivu kožu. Klonite se proizvoda s bojom, mirisom ili onih koji proizvode mjehuriće ili imaju "antibakteriju" na etiketi. Sve to može iritirati kožu.

 

8. Svake večeri zagladite par kapi maslinovog ulja po licu, laktovima, koljenima i stražnjim dijelovima ruku. Ulje sadrži mononezasićene masti, koje osvježavaju i hidratiziraju kožu ne ostavljajući masne tragove.

 

9. Za mekane ruke i stopala mladolikog izgleda nanesite hidratantnu kremu, a zatim navlačite čarape i rukavice od tankih tkanina dok spavate.

 

10. Tonirajte kožu kombinacijom kadulje, peperminta i hamamelisa. Kadulja pomaže u kontroli ulja, pepermint stvara hladne trnce, a hamamelis pomaže u obnavljanju zaštitnog sloja kože. Kombinirajte 100 g hamamelisa s po 1 žličicom lišća kadulje i metvice i ostavite jedan do tri dana prije nanošenja na kožu.

 

11. Odaberite hidratantnu kremu koja sadrži ovlaživače koji popravljaju kožu.  Ovlaživači privlače vodu kad se nanese na vašu kožu i poboljšavaju njezinu hidrataciju. Dobri uključuju glicerin, propilen glikol i ureu. Također potražite proizvode za kožu koji sadrže alfa-hidroksi kiseline (AHA), spojeve koji pomažu u smanjenju bora i poboljšavaju suhu kožu, akne i staračke pjege. AHA, koji se prirodno javljaju u grožđu, jabukama, citrusima i kiselom mlijeku (mislite na mlaćenicu ili jogurt), djeluju ubrzavajući izmjenu starih stanica kože, čineći je tako mlađom.

 

12. Pijte multivitamine visoke potencije svaki dan. Mnoge su hranjive tvari vitalne za zdravu kožu, uključujući vitamine C, A i B. Najpouzdaniji način da ih svakodnevno dobivate jest dobro jesti, kao i uzimati dnevni dodatak.

 

13. Upotrijebite dječji puder bez mirisa da biste područja na kojima se koža susreće s kožom - poput unutarnjih bedara, pazuha ili  ispod velikih grudi - održavali čistim i suhim. To je važno kako bi se spriječilo uobičajeno stanje kože zvano intertrigo (hrv. utrljina ili vuk) koje se javlja kada takva područja ostanu vlažna, potičući rast bakterija ili gljivica.

 

14. Ako se pripremate za boravak na suncu, klonite se mirisnih losiona i parfema. Mirišljavi proizvodi mogu dovesti do mrlje kože kada su izloženi suncu. 

 

15. Za liječenje suhe, grube i svrbežne kože isprobajte ove dodatke za kupku:

Pola kilograma morske soli i kilogram sode bikarbone. Potapajte se dok se voda ne ohladi kako biste detoksificirali kožu i ublažili svrbež.

Dvije šalice magnezij klorida. Prije što će se upiti u nju, dok je vaša koža još mokra,  utrljajte ga na grube dijelove kako biste napravili piling kože.

Nekoliko vrećica vašeg omiljenog čaja. Čaj pruža antioksidanse, kao i ugodan miris.

Jedna šalica nekuhanih zobenih pahuljica vezanih u staru najlonsku čarapu. Zob nije samo prekrasna za vaše unutarnje zdravlje već pruža i zdrav sjaj izvana, ostavljajući na koži film.

Jednaki dijelovi jabučnog octa, pšeničnih klica i sezamovog ulja. Jabučni ocat je i antibakterijski i alkalizirajući (što znači da pomaže u održavanju pravilne ravnoteže kiselina), dok sezamovo ulje i pšenične klice dodaju vlagu.

 

16. Nanesite led omotan ručnikom na suhu kožu koja svrbi. Držite nekoliko minuta, pa nekoliko minuta odmorite kožu. Dopustite da vlažna hladnoća olakša vašu kožu i privuče na nju zagrijavajuću krv, ali nemojte dopustiti da vam se koža toliko ohladi da vas peče ili boli.

 

17. Glatki gel od aloe vere preko ekstra suhe kože. Kiseline u aloji jedu mrtve stanice kože i ubrzavaju proces ozdravljenja. Odrežite kraj lista aloje, otvorite i rasporedite gel na suho područje ili koristite kupovni aloe vera gel.

 

18. Grube, suhe laktove uronite u polovice grejpa. Prvo uronite laktove u kadi ili pod tuš, a zatim prerežite grejp na pola i naslonite po jedan lakat na svaku polovicu,  ostavljajući ih da se namaču 15 minuta. Kiselina u grejpu pruža dodatnu snagu zaglađivanja.

 

19. Postavite zastore za zamračivanje u svojoj spavaćoj sobi. Pomažu u izbjegavanju poremećaja spavanja ili nesanice uzrokovanih svjetlošću iz okoline. San je presudan za zdravlje vaše kože, jer se većina stanica i popravak obnavlja dok spavate.   

 

20. Kuhajte s češnjakom svaki dan. Dansko istraživanje iz 1996. otkrilo je da stanice kože uzgojene u posudi za uzgoj i obrađene češnjakom imaju sedam puta duži životni vijek od stanica uzgojenih u standardnoj kulturi. Oni su također izgledali zdravije i mlađe od neliječenih stanica. Osim toga, ekstrakt češnjaka dramatično je inhibirao rast stanica raka kože.

 

21. Idite trčati, voziti bicikl ili raditi u vrtu po vrućem danu - sve što vas znoji. Znojenje je prirodni način uklanjanja otrovnih kemikalija koje se mogu nakupiti ispod kože. Osim toga, redovita tjelovježba održava zdravu cirkulaciju i protok krvi kroz vaše tijelo, uključujući kožu. Ako vježbate na otvorenom, ne zaboravite na lice nositi kremu za sunčanje koja štiti od UVA i UVB zraka ili hidratantnu kremu sa zaštitom od sunca.

 

22. Losos na žaru namažite maslinovim uljem i pospite prženim, zdrobljenim orasima. Eto, upravo ste dobili kožu zdravu dozu poli- i mononezasićenih masti, posebno omega-3 masnih kiselina, za koje studije sugeriraju da mogu utjecati na količinu oštećenja i usporiti proces starenja.  Pored toga, pobrinite se da je maslinovo ulje primarni izvor masti u vašem kuhanju svaki dan, a losos pokušajte imati dva puta tjedno ili više.

 

23. Skuhajte lonac čaja, ohladite, a zatim spremite u hladnjak i pijte tijekom dana. Kao što vjerojatno znate, čaj je izvrstan izvor antioksidansa, molekula koje se bore protiv oštećenja slobodnih radikala uzrokovanih izlaganjem suncu i pušenjem cigareta. 

 

24. Zamijenite hidratantne kreme svaki put kad se sezona promijeni. Koži zimi treba više vlage nego ljeti. Pa istog dana kad pred zimu s vrha police spustite džempere, kupite jaču hidratantnu kremu. Kad džempere zamijenite kratkim hlačama, prijeđite na lakše kreme. 

 

25. Evo jednog savjeta za muškarce: shvatite da proizvodi koji čuvaju kožu, poput sredstava za čišćenje i hidratantne kreme, nisu samo za žene. Muškarci trebaju njegu kože jednako kao i njihove supruge, majke  i sestre. Da biste spriječili bore i rak kože, upotrijebite hidratantnu kremu koja sadrži kremu za sunčanje s SPF od najmanje 15 jedinica. Također koristite nježni piling tjedno i noćnu hidratantnu kremu koja sadrži alfa-hidroksi kiseline kako biste potaknuli regeneraciju kože.

 

26. Pripremite domaći piling od zobi i koristite ga na licu svaki drugi dan. Zob istodobno vlaži i ljušti vašu kožu. Sameljite  zob u procesoru hrane ili mlinu za kavu te napunite 1/2 šalice. Kombinirajte s 1/3 šalice mljevenih sjemenki suncokreta, 1/2 žličice listova paprene metvice i 4 žlice bademovog napitka. Pomiješajte 2 žličice s malom količinom kreme. Smjesom ribajte lice i vrat, a zatim temeljito isperite hladnom vodom.

 

27. Izbjegavajte ova tri razarača kože: pušenje, solarij i sunčanje.  

 

28. Za dvostruku zaštitu nanesite kremu koja sadrži vitamin C na lice preko kreme za sunčanje. Krema pomaže u prevenciji oštećenja kože lica, dehidracije i bora. 

 

29. Očistite lice i vrat prirodnom hladnom kremom, a zatim dva puta dnevno isperite ružinom vodom i glicerinom kako biste uklonili onečišćenja koja štete koži.

 

30. Sklonite ruke s lica! Budući da vaše ruke dodiruju toliko površina, magnet su za prljavštinu i klice. Protrljajte oči, pogladite bradu, obuhvatite obraz i sve što ste imali  na rukama prenijeli ste na lice. Radije koristite slušalice  kada razgovarate telefonom  jer i to također drži ruke (i klice!) dalje od vašeg lica.

 

31. Zaustavite se na jednoj čaši vina  Pretjeranim uživanjem u alkoholu povećavate krvne žile koje se nalaze u blizini površine kože vašeg lica. Lako pucaju i ostavljaju vidljive tragove dugo nakon vesele noći. 

 

37. Osvjetljavajte lice tijekom dana povremenim nanošenjem pudera u prahu kako biste uklonili višak ulja. Nemojte koristiti prešani prah koji zapravo sadrži ulje kao sastojak.

 

38. Nikad ne trljajte oči - umjesto toga stavite obloge. Koža na vašem licu izuzetno je nježna, posebno ispod očiju. Stoga uvijek koristite vrlo lagani dodir na licu.Ako vas svrbe oči, na to mjesto nanesite hladni oblog ili krpu ili isprobajte pamučnu podlogu navlaženu tonikom ili vješticom.

List
Mi vjerujemo

Mi vjerujemo u

  • Slika za etično poslovanjeEtično poslovanje
  • Slika za briga o planetuBrigu o planetu
  • Slika za inovativnostInovativnost
  • Etično poslovanje
     
  • Briga o planetu
    godišnje proizvedemo
    30.000kW
    iz vlastite solarne elektrane
  • Inovativnost
    godišnje recikliramo
    7.500kg
    papira